Protingas daržas

Ištraukos iš skyriaus “Svarbiausia apie protingą šiltnamį”

“Protingus šiltnamius įrengia meistras K. Malyševskis iš Krasnojarsko – organinės žemdirbystės klubo lyderis. Visą gyvenimą statydamas įvairius šiltnamius jis suprato ir sužinojo apie juos beveik viską.

Pirmiausia K. Malyševskis tyrinėjo paros temperatūrų kaitą paprastame savo statybos šiltnamyje ir pastebėjo, kad dažniausiai iš tokio šiltnamio daugiau žalos negu naudos! Jei nuolat netikrinate orlaidžių (saulei šviečiant neatidarote ir neuždarote jų esant blogam orui), tai temperatūros svyravymai tiesiog siaubingi. Dieną stiprus perkaitimas, naktį atšalimas lygiai toks kaip lauke. Toks šiltnamis visiškai neatlieka savo funkcijų, kurios turėtų sukurti augalams nuolatinę komfortišką temperatūrą. Išeina atvirkščiai – stresai susilpnina augalus. Būtent dėl šios priežasties šiltnamio augalai labai dažnai serga.

Svarbu ir tai, kaip ventiliuojama. Galinės orlaidės ir durys daro tiktai žalingą augalams skersvėjį – šalto oro judėjimą šiltnamio apačioje virš dirvožemio. O mums reikia, kad įkaitęs oras pasišalintų trumpiausiu keliu, o šaltas oras suspėtų įšilti, susimaišydamas su šilta oro srove. Tokį efektą sukuria tik viršutinės, atstumiamos orlaidės. Bendras jų ilgis turi būti ne mažesnis už pusę šiltnamio ilgio….“

„…..Jis pastebėjo dar vieną trūkumą: didelis kiekis šilumos prarandamas. Tai vandens išgarinimas plikame dirvožemyje <…..> Apnuoginę dirvožemį, mes iš tiesų leidžiame saulei atimti iš mūsų šilumą ir drėgmę! Išeitis – mulčiuoti dirvožemį“.

„…..Svarbu nesodinti viename šiltnamyje agurkų ir pomidorų! Augdami kartu jie skurs. Agurkai ir paprikos mėgsta šilumą ir daug vandens. O pomidorai ir baklažanai nepakelia karščių ir suserga nuo per didelės drėgmės. Todėl ir šiltnamiai šioms daržovėms įrengiami skirtingi”.

“….Galiausiai svarbu ir plėvelių danga <…> Ypač gera medžiaga šiltnamiams – korinis polikarbonatas. Jis tarnauja 20 ir daugiau metų, būna ir dvisluoksnis, ir trisluoksnis. Saulėtą dieną, esant -25C šalčiui, tokiame šiltnamyje dirvožemio temperatūra – nulis laipsnių! Jis nedūžta kaip stiklas ir neplyšta kaip plėvelė…”

Nikolajus I. Kurdiumovas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *